Nieodpłatna pomoc prawna

aktualizacja 2021 rok:

Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa w Powiecie Sępoleńskim:

Wniosek o zgłoszenie porady na odległość:

Rok – 2020


Rejestracja online

Program nieodpłatnej pomocy prawnej umożliwiający rejestrację online.

Od 1 stycznia 2019 r. udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej odbywa się wyłącznie według kolejności zgłoszeń, po uprzednim umówieniu terminu.

Aby zarejestrować się na wizytę https://enpp.pl/ewidencja/event/reservation/152 a następnie wypełnij formularz zgłoszeniowy lub zadzwoń pod numer 52 388 13 00 (w godzinach pracy urzędu).

W Punktach usługi mediatora świadczą stali mediatorzy:

  • Punkt w Więcborku i Filia Punktu w Sośnie: Mirosław Rzeszowski (Organizacja Pozarządowa Civitas)
  • Punkt w Sępólnie Krajeńskim i Filia Punktu w Kamieniu Krajeńskim – Karol Czerkawski

Świadczenie nieodpłatnej mediacji jest możliwe po uprzednim umówieniu wizyty pod numerem 52 388 13 00 (w godzinach pracy urzędu).

Uprzejmie informujemy, że osoby korzystające z darmowej pomocy prawnej mają prawo do wyrażenia opinii na temat otrzymanej porady. Aby dokonać oceny poproś osobę udzielającą porady o „część B” karty pomocy prawnej a następnie wypełnij ją i umieść w oznaczonej urnie.

Osoby uprawnione do nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego:

Nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie przysługują osobie uprawnionej, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Osoba uprawniona, przed uzyskaniem nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, składa pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Oświadczenie składa się osobie udzielającej nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczącej nieodpłatne poradnictwo obywatelskie. Oświadczenie przechowuje się w warunkach uniemożliwiających dostęp do niego osób trzecich. Administratorem danych osobowych zawartych w oświadczeniu jest Starosta Powiatu.

Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:

  • informacje  o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach,
  • wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego,
  • sporządzenie projektu pisma w sprawach z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym,
  • sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.

Nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności.

 

Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje:

działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierzające do podniesienia świadomości tej osoby o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia w samodzielnym rozwiązywaniu problemu, w tym, w razie potrzeby, sporządzenie wspólnie z osobą uprawnioną planu działania i pomoc w jego realizacji. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje w szczególności porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego.

Nieodpłatna Mediacja

Od 2020 roku w Punktach Pomocy Prawnej na terenie Powiatu Sępoleńskiego udzielana jest także nieodpłatna mediacja która obejmuje:

  1. poinformowanie osoby uprawnionej o możliwościach skorzystania z polubownych metod rozwiązywania sporów, w szczególności mediacji oraz korzyściach z tego wynikających;
  2. przygotowanie projektu umowy o mediację lub wniosku o przeprowadzenie mediacji;
  3. przygotowanie projektu wniosku o przeprowadzenie postępowania mediacyjnego w sprawie karnej;
  4. przeprowadzenie mediacji;
  5. udzielenie pomocy w sporządzeniu do sądu wniosku o zatwierdzenie ugody zawartej przed mediatorem.

W Punktach usługi mediatora świadczą stali mediatorzy:

  • Punkt w Więcborku i Filia Punktu w Sośnie: Mirosław Rzeszowski (Organizacja Pozarządowa Civitas)
  • Punkt w Sępólnie Krajeńskim i Filia Punktu w Kamieniu Krajeńskim – Karol Czerkawski

Świadczenie nieodpłatnej mediacji jest możliwe po uprzednim umówieniu wizyty pod numerem 52 388 13 00 (w godzinach pracy urzędu).

Przekazywanie opinii

Każdy przypadek udzielenia nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego dokumentuje się przez wypełnienie karty pomocy. Karta pomocy składa się z części A oraz części B. Cześć B karty pomocy obejmuje opinię osoby uprawnionej o udzielonej nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczonym nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim, część ta wypełniana jest osobiście przez osobę uprawnioną, a jej wypełnienie jest dobrowolne. Część B karty pomocy należy umieścić w urnie, która znajduje się w miejscu przeznaczonym dla osób oczekujących na udzielenie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.

Więcej informacji: https://www.bip.powiat-sepolno.pl/903,nieodplatna-pomoc-prawna uprawnionej o udzielonej nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczonym nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim, część ta wypełniana jest osobiście przez osobę uprawnioną, a jej wypełnienie jest dobrowolne. Część B karty pomocy należy umieścić w urnie, która znajduje się w miejscu przeznaczonym dla osób oczekujących na udzielenie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.

Więcej informacji: https://www.bip.powiat-sepolno.pl/903,nieodplatna-pomoc-prawna

 

2016

Ogłoszenie Starosty Sępoleńskiego w sprawie wyznaczenia punktów, w których udzielana jest nieodpłatna pomoc prawna

Starosta Sępoleński informuje, że Powiat Sępoleński w porozumieniu z Gminami otwiera Filie punktów nieodpłatnej pomocy prawnej w Sośnie i w Kamieniu Krajeńskim. Zmiany w funkcjonowaniu punktów nastąpią od dnia 1 marca 2016 roku.

Radcy prawni wyznaczeni przez Okręgową Izbą Radców Prawnych udzielają nieodpłatnej pomocy prawnej w lokalu przy ul. Przemysłowej 7A w Sępólnie Krajeńskim, zgodnie z harmonogramem:

Poniedziałek:  14:00 – 18:00

Wtorek:          14:00 – 18:00      pierwszy wtorek miesiąca NIECZYNNE

Środa:            14:00 – 18:00

Czwartek:       14:00 – 18:00

Piątek:           14:00 – 18:00

Filia w Kamieniu Krajeńskim

Od 1 marca 2016 r. porady udzielane będą w pierwszy wtorek miesiąca w Filii Punktu w Kamieniu Krajeńskim w lokalu przy ul.  Plac Odrodzenia 3, zgodnie z harmonogramem:

Wtorek:                   od godz. 14:00 do godz. 18:00

W razie dni ustawowo wolnych od pracy (w tym świąt państwowych) Punkt nie będzie czynny.

Organizacja pozarządowa– Fundacja „CIVITAS” z siedzibą w Nakle nad Notecią zadania z zakresu nieodpłatnej pomocy prawnej realizuje w lokalu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Więcborku przy ul. Mickiewicza 22a, zgodnie z harmonogramem:

Poniedziałek:     14:00 – 18:00

Wtorek:             14:00 – 18:00     pierwszy wtorek miesiąca NIECZYNNE

Środa                13:00 – 17:00

Czwartek:            8:00 – 12:00

Piątek:               14:00 – 18:00

Filia w Sosnie

Od 1 marca 2016 r. porady udzielane będą w pierwszy wtorek miesiąca w Filii Punktu w Sośnie w lokalu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sośnie przy ul. Parkowej 4, zgodnie z harmonogramem:

Wtorek                  od godz. 14:00 do godz. 18:00

W razie dni ustawowo wolnych od pracy (w tym świąt państwowych) Punkt nie będzie czynny.

Punkt nieodpłatnej pomocy prawnej mieści się na dolnym poziomie budynku Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Więcborku, przy ul. Mickiewicza 22a. w biurze nr 18 (wejście do budynku pozbawione barier architektonicznych znajduje się z tyłu budynku MGOPS)

 

Punkt będzie czynny zgodnie z poniższym harmonogramem:

Poniedziałek: od godz.14.00 do 18.00

Wtorek: od godz.14.00 do 18.00

(pierwszy wtorek miesiąca NIECZYNNE)

Środa: od godz. 13.00 do 17.00

Czwartek: od godz. 8.00 do 12.00

Piątek: od godz. 14.00 do 18.00

 

Punkt nieodpłatnej pomocy prawnej obsługuje Fundacja Civitas z Nakła nad Notecią.

 

Ustawa zakłada, że darmową pomoc prawną (na etapie przedsądowym) otrzymają:

  1. młodzież do 26. roku życia,
  2. osoby fizyczne, którym w okresie roku poprzedzającego zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej na podstawie ustawy o pomocy społecznej i wobec której w tym okresie nie wydano decyzji o zwrocie nienależnie pobranego świadczenia lub która posiada ważną Kartę Dużej Rodziny,
  3. osoby, które ukończyły 65. lat,
  4. osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny,
  5. kombatanci,
  6. weterani,
  7. zagrożeni lub poszkodowani katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną.

Potrzebne dokumenty

  1. oryginał albo odpis decyzji o przyznaniu świadczenia z pomocy społecznej lub zaświadczenie o udzieleniu świadczenia, o którym mowa w art. 106 ust. 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej,
  2. Karta Dużej Rodziny, o której mowa w ustawie z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny,
  3. zaświadczenie, o którym mowa w ustawie z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego,
  4. legitymacja weterana albo legitymacja weterana poszkodowanego, o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa,
  5. dokument potwierdzający tożsamość i nieukończenie 26 lat albo ukończenie 65 lat,
  6. pisemne oświadczenie, od osoby której przyznane zostało świadczenie z pomocy społecznej, że nie wydano wobec niej decyzji o zwrocie nienależnie pobranego świadczenia,
  7. pisemne oświadczenie, o którym mowa w art. 4 ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej (dot. osób zagrożonych lub poszkodowanych katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną).

Osoba uprawniona, przed uzyskaniem nieodpłatnej pomocy prawnej składa pisemne oświadczenie, że nie wydano wobec niej decyzji o zwrocie nienależnie pobranego świadczenia.

Osoba, chcąca skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej zostanie poproszona o złożenie jednego lub kilku oświadczeń.

wzór 1

wzór 2

wzór 3

wzór 4

 

Print Friendly, PDF & Email
Wielkość czcionki
Kontrast